Dumnezeu ştie mai bine ce este de folos pentru noi

Dacă aţi fi fost întotdeauna sănătos, mulţumit de toate, liniştit şi bucuros, atunci, cine ştie, poate că şi voi, ca şi alţi oameni, v-aţi fi abătut spre o trăire împrăştiată şi aţi fi dus o viaţă după gustul acestui veac. Dar Dumnezeu, prevăzător de toate, vă apără ca un Părinte Milosârd de toate cele nefolositoare şi neplăcute Lui. Fapt pentru care să nu vă mâhniţi şi să nu ispitiţi de ce nu vi se întâmplă ceea ce doriţi, ci ceea ce niciodată nu v-aţi fi dorit, pentru că Dumnezeu ştie mai bine ce este de folos pentru noi – sănătatea sau boala. Iar datoria noastră este să primim toate de la Tatăl Ceresc cu supunere copilărească, fie şi cele amare, spunând: „Tatăl nostru, facă-se voia Ta!”, sau să zicem precum zicea un stareţ cu înţelepciune dumnezeiască: „Dacă boală mi-a venit, slavă Ţie, Doamne!

Dacă boala s-a înteţit, slavă Ţie, Doamne! Dacă nu mai poate fi tămăduită, slavă Ţie, Doamne! Pentru că mai bine îmi este să fiu cu Tine în Cer, decât cu oamenii pe pământ”. Şi, urmând acest exemplu, Dumnezeu să vă dea să răbdaţi cu tărie toate câte vi se întâmplă şi să mulţumiţi pentru toate, şi Dumnezeul mântuirii va fi întotdeauna cu voi.

Filocalia de la Optina, traducere de Cristea Florentina, Editura Egumenița, Galați, 2009, p. 55

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *