Dumnezeu poate face orice afară de un singur lucru: să ne mântuiască cu de-a sila

În tinerețea sa un teolog rus se întreba: „Dacă Dumnezeu este Atotputernic, ar putea face o piatră atât de mare, încât nici chiar El s-o poată duce?”

Patruzeci și cinci de ani mai târziu, același teolog, medita asupra suferinței pe care oamenii și-o fac unii altora și și-a adus aminte de expresia Sfântului Ioan Gură de Aur: „Dumnezeu poate face orice afară de un singur lucru: să ne mântuiască cu de-a sila”. Și atunci a gândit: „ – Da, piatra care este prea greu de purtat pentru Dumnezeu e umanitatea”.

Nu suntem prizonierii lui Dumnezeu, suntem copiii Lui!

(Ing. Mircea Vlad, Apocalipsa 13 – Sfârșitul libertății umane, Axioma Edit, București, 1999, p. 91).

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *