Ţineţi minte că Domnul vede tot!

Faţă de sfintele cărţi şi de lucrurile sfinte trebuie să ne purtăm cu evlavie. Înainte de toate, trebuie să avem frică de Dumnezeu. Ea ne învaţă să avem evlavie. Ea ne învaţă tot binele. Purtarea cu nepăsare, fără evlavie faţă de lucrurile sfinte, vine din obicei. Şi acest lucru nu trebuie să se întâmple.

Orice lucru, oricât de neînsemnat vi s-ar părea, să-l săvârşiţi cu atenţie, ca înaintea feţei lui Dumnezeu. Ţineţi minte că Domnul vede tot. (Sfântul Nicon)

Lucrarea harului nu duce niciodată pe nimeni la deznădejde, ci aduce înduioşare, bucurie, îndelungă răbdare şi pace sufletească. (Sfântul Lev)

Recunoştinţa creştinului este un lucru atât de mare, încât, împreună cu dragostea, îl urmează pe acesta şi în viaţa viitoare, unde el va prăznui împreună cu ele Paştele cel veşnic. (Sfântul Ambrozie)

Este periculos să ne întristăm peste măsură şi să ne prăpădim de durere înainte de vreme; trebuie cu tot dinadinsul să mulţumim Domnului pentru toate, orice fel de pedepse ne-ar trimite El în această lume. (Sfântul Lev)

(Ne vorbesc Stareţii de la Optina, Editura Egumeniţa, 2007, pp. 5-6)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *