Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, cinstit în rugăciune de orheieni

„Învățătorului dreptslăvitoarei credințe celei întru Hristos, surpătorului și rușinătorului păgânătății, Izvorâtorului de mir, Marelui Mucenic Dimitrie, ostașul cel adevărat al lui Hristos, care s-a arătat Bisericii ca un soare și mare apărător credincioșilor, toți acum cântări de mulțumire și laude din suflet cu dorire aducându-i să-i cântăm: Bucură-te, Izvorâ­­torule de mir, Mare Mucenice Dimitrie!”

În ziua prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, ocrotitorul spiritual al orașului Orhei și al Catedralei episcopale, la data de 08 noiembrie 2023, cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chişinăului şi al întregii Moldove, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală  „Sf. Mare Mucenic Dumitru” din orașul Orhei. Preasfinției Sale i-au coliturghisit Protopopul raionului Orhei, protoiereul Iulian Rață, secretarul Vicariatului, prot. Roman Leu, parohul Bisericii, prot. mitr. Rodion Melnic, slujitori ai Vicariatului Orhei. La eveniment a fost prezenți reprezentanți ai autorităților locale.

Sfântul Dimitrie este unul dintre cei mal mari sfinţi ai creştinătăţii din toate timpurile şi se bucură de o cinstire şi recunoaştere unanimă, împreună cu Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, este cel dintâi în ceata Sfinţilor Mucenici ai lui Hristos. Biserica ne învaţă că cinstirea sfinţilor trebuie să însemne şi urmarea vieţii lor, după cuvântul Sfântului Apostol Pavel: „Aduceţi-vă aminte de mai-marii voştri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu, la a căror săvârşire a vieţii privind, să le urmaţi credinţa” (Evrei XIII, 7). A cinsti pe sfinţi înseamnă a-i urma în credinţa lor în Hristos, în iubirea lor neţărmurită faţă de oameni şi faţă de Hristos, în nădejdea lor neclintită că viaţa aceasta poate fi sfinţită, în curajul şi statornicia lor nebiruită cu care a luptat împotriva păcatului.

În cuvântul de învățătură, Ierarhul Orheiului a vorbit despre cinstirea sfinților și rolul lor în Biserica Ortodoxă, evocând personalitatea Sfântului Mucenic Dimitrie și modelul său de mărturie cu propria viață a dreptei credințe. „Exemplul vieții Sf. Mare Mucenic Dimitrie ar trebui să ne ajute să ne umplem viețile de prezența lui Hristos, să-L primit ca Domn și Mântuitor al nostru. Astfel, atunci când ne vom confrunta cu diferire încercări și provocări, vom reuși să avem mereu un sprijin în Mântuitorul nostru. Cinstindu-i pe Sfinți, suntem chemați și noi să ne mărturisim credința și s-o trăim, ” a menționat Preasfinția Sa.

După Sfânta Liturghie, a fost oficiat și slujba unui Te Deum de mulțumire Atotțiitorului Dumnezeu și Sfântului Mare Mucenic Dimitrie.

ProtMitrRodion Melnic, parohul catedralei i-a mulțumit Preasfinției Sale pentru bunăvoința de a împărtăși bucuria hramului catedralei și a orașului.

 Sfinte Mare Mucenice Dimitrie, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *