Rugaţi-vă neîncetat!

Minunat este ca oamenii să se roage totdeauna şi să nu-şi piardă nădejdea, cum spune Domnul (Luca 18, 1). Şi Apostolul mai spune: Rugaţi-vă neîncetat (1 Tesaloniceni 5, 18) − adică şi noaptea, şi ziua, şi în orice ceas.

Nu numai când intri în biserică, ci şi în celelalte ceasuri să te îngrijeşti de acest lucru; fie că munceşti, fie că dormi, fie că te afli pe drum, fie că mănânci, fie că bei, fie că stai culcat − să nu întrerupi rugăciunea.

Nu aştepta ziua de duminică sau de sărbătoare, nu alege locuri deosebite ci, precum a spus proorocul David, roagă-te în tot locul stăpânirii Lui (Psalmi 102, 22). De aceea, fie că eşti în biserică, fie că eşti acasă, fie că eşti pe câmp, fie că paşti oile, fie că zideşti ceva – nu părăsi rugăciunile; şi, când este cu putinţă, pleacă-ţi genunchii, iar când este cu neputinţă acest lucru, roagă-te cu mintea  şi seara, şi dimineaţa, şi la amiază.

(Sfântul Cuvios Efrem Sirul)

(Despre rugăciune și trezvie în învățăturile Sfinților Părinți, p. 150)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *