Mesaj de felicitare adresat Preacucernicului Părinte Teodor Pelin, Protopop de Criuleni și Dubăsari la 40 de ani de viață

Preacucernice părinte și confrate drag,

La aniversarea a patruzeci de ani de viață pământească a Preacucerniciei voastre, dăm Slavă lui Dumnezeu pentru bogatele roade duhovnicești și pământești de care ați fost învrednicit.

Mulțimea împlinirilor pe plan pastoral-misionar, social, cultural sau material din anii păstoririri sfinției voastre în fruntea protopopiatului de Criuleni și Dubăsari, constituie o mărturie concretă a faptului că Dumnezeu, prin Harul cel mântuitor și de viață făcător al Sfântului Duh, împlinește lucrarea sfințitoare, mântuitoare și ocârmuitoare, prin slujitorii Săi, în ciuda numeroaselor lipsuri materiale, ducând, precum odinioară, Biserica Sa la limanul cel lin al mântuirii, într-o lume care a pierdut adesea reperele creștine.

Vă rugăm, așadar, să primiți din partea noatră, în această zi aniversară, cele mai călduroase urări de sănătate și de putere duhovnicească, pentru a duce mai departe, cu roade la fel de bogate, întru mântuire, greaua sarcină care Vi s-a încredințat.

***

Întru Mulți și Fericiți Ani!

Cu toată preţuirea noastră şi cu frățească îmbrăţişare întru Hristos Domnul,

Arhimandrit SILUAN

Stareţ al Sfintei Mănăstiri Curchi, Protopop de Orhei, Exarh al Mănăstirilor Mitropoliei Moldovei

***

28 septembrie 2013 Sfânta mănăstire Curchi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *