Mereu să fie puțin mai bine, puțin în plus…

Știi să scrii versuri? Scrie o poezie frumoasă. Ești jurnalist? Scrie un articol bun. Găsește ceva bun, frumos, și adu puțină lumină în întunericul din jur. Mereu se poate.

Colegii de la locul de muncă nu sunt onești? Fii tu, sau cel puțin încearcă să o faci macar într-o singură zi. Fumezi un pachet de ţigări pe zi? Astăzi fumează doar jumătate. Și aceasta reprezintă trăirea credinței, o schimbare, o asceză. Anume așa să ne trăim viața. Mereu să fie puțin în plus. Puțin mai bine, un pic mai bine, în fiecare zi.

Astfel se formează obișnuințele. Obișnuințele sunt foarte importante pentru viața noastră. Așa dobândim și obișnuința de a face binele, de a ocoli răul. Până la sfârșitul vieții să devenim oameni normali. În aceasta și constă problema vieții. Pentru că cei din jur să se simtă alături de tine bine, liniștiți, simplu, nu confuzi, fără aceste probleme …

Piotr Mamonov

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *