Întăriți-vă întru încredinţarea că totul este de la Dumnezeu

Întăriți-vă întru încredinţarea că totul este de la Dumnezeu, chiar şi cele mai mici lucruri care ni se întâmplă, şi primiţi tot ce se abate asupra dumneavoastră ca şi cum ar veni chiar de la El. Și fiți senină, și mulțumiţi: fiindcă totul e spre binele dumneavoastră, fie în chip văzut, fie în chip nevăzut. Ştiţi cum se călesc lucrurile din fier? După ce s-a încheiat făurirea lor, sunt încinse până la alb şi apoi vârâte in apă rece.

Tocmai asta se săvârşeşte acum cu dumneavoastră… Toate aceste lucruri nu sunt noi pentru dumneavoastră şi deja le înfăptuiţi… Dar locurile acestea din Scriptură este bine să le citiţi… Din ele vine lumină şi se risipeşte întunericul.

Strâmtorările sunt de la Dumnezeu. Să le răbdăm și să mulţumim. Dar dacă sunt la îndemână mijloace de a le îndepărta, şi asta-i de la Dumnezeu, şi nu-i niciun păcat să ne folosim de ele ca să ne slobozim din strâmtorări. Aveţi asemenea mijloace? Aveți…

(Sfântul Teofan Zăvorâtul, Boala și moartea, Editura Sophia, București, 2007, p. 40)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *