Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir la 25 de ani de slujire arhierească

Înaltpreasfințite Stăpâne. În comparație cu veșnicia, douăzeci și cinci de ani nu fac nici cât un sfert de clipită. Dar atâta timp cât suntem pe pământ și purtăm haine de piele cu care ne-a îmbrăcat Dumnezeu după cădere, douăzeci și cinci de ani sunt un sfert de viață.

Pentru tineri par a fi mulți, iar pentru cei vârstnici, care mereu doresc să oprească timpul în loc, prea puțini. Pentru mulți par a fi o perioadă când urci din slavă în slavă pe treptele lunecoase și bătătorite ale vieții, însă doar cel care a purtat greutatea și zăduful zilei, cunoaște pretul adevăratelor bucurii și durerea cruntelor trădări…

Înaltpreasfințite Părinte. Vă mulțumim pentru că sunteți, că ne răbdați neputințele și mofturile a căror urmări rușinoase, de cele mai multe ori, se răsfrâng asupra Înaltpreasfinției voastre. Ne rugăm Domnului să vă fie toiag de sprigin, liman de nădejde și scut al mântuirii. Să aveți curaj când marea vieții ne tulbură și încredere în Dumnezeu când ni se oferă Paharul…

Nu vă dorim altceva decât realizări duhovnicești, ani multi întru Domnul și CLIPA VEȘNICIEI care NU SE TERMINĂ NICIODATĂ.

Cu deosebit respect și ascultare fiască,

Obștea Sfintei Mănăstiri Curchi

ISPOLA ETI DESPOTA! ÎNTRU MULȚI ANI STĂPÂNE!

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *