În sâmbăta a II-a a Sfântului și Marelui Post, PS Siluan, Episcop de Orhei, a liturghisit la Sfânta Mănăstire Curchi

Sâmbătă, în a doua săptămână a Sfântului și Marelui Post, în ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Porfirie, Arhiepiscopul Gazei (420), Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan și Stareț al Sfintei Mănăstiri Curchi, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur, înconjurat de soborul preoțesc al Mănăstirii Curchi.

Ierarhul, împreună cu credincioșii prezenți, s-a rugat în cadrul Sfintei Liturghii pentru odihna sufletelor celor din veac adormiți părinți, frați ai Sfintei Mănăstiri, și pentru toți binecredincioșii creștini mutați la Domnul.

De asemenea, după momentul împărtășirii credincioșilor cu Sfintele și de viață Făcătoarele lui Hristos Taine, PS Siluan, Episcop de Orhei, a amintit celor prezenți că în această zi, Sfânta noastră Biserică îi pomenește pe toți apărătorii credinței și pe cei care au învins lupta cu păcatul și au urmat lui Hristos cu credință: apostoli, mucenici, prooroci, ierarhi, cuvioși și drepți.

„Fericiţi sunt cei pe care i-ai ales şi i-ai primit, Doamne, şi pomenirea lor din neam în neam.” (Ps 64,4)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *