Ierarhul Orheiului a аdrеsаt un mesaj de felicitare ÎPS Mitropolit Vladimir, сu prilеjul celebrării Ocrotitorului Ceresc

PS Siluan al Orheiului, Vicar mitropolitan și Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și Viață Monahală”, a adresat un mesaj de felicitare ÎPS Mitropolit Vladimir în cadrul Sfintei Liturghii săvârșite astăzi la Catedrala Mitropolitană din Chișinău, сu prilеjul celebrării Sfântului ocrotitor al ÎPS Sale, Marele Cneaz Vladimir.

În mesajul adresat, Ierarhul bisericilor din cuprinsul raionului Orhei a dorit Întâistătătorului BOM alese urări de sănătate, dimpreună cu doriri de ajutor sfânt și binecuvântări cerești, atât din partea Sa, cât și a slujitorilor Vicariatului de Orhei, dar și a Stareților și Starețelor de mănăstiri din cuprinsul Eparhiei Chișinăului.

„În lumina curată a frumosului popas aniversar la cârma Bisericii noastre Ortodoxe din Moldova, prilejuit de împlinirea celor 30 de ani de slujire arhierească și a 45 de ani de slujire clericală, dar și a celebrării în această senină zi a Sfântului ocrotitor, Marele Cneaz Vladimir, Îl rugăm pe Arhiereul Cel Veșnic să Vă dăruiască mereu și din belșug ajutor şi rod binecuvântat în vasta și prodigioasa slujire și activitate pastoral-misionară a ÎPS Voastre.

Vă dorim să duceți cu demnitate și cinste până la sfârșit misiunea înaltă a Sfintei noastre Biserici Apostolice – slujirea arhierească – cea prin care se continuă și permanentizează misiunea Domnului Hristos în lume.

Exprimând aleasă recunoștință și considerație față de slujirea, jertfirea, osteneala și zelul misionar al ÎPS Voastre, Vă urăm cordial, cu fiască dragoste și ascultare, Întru mulți și fericiți ani!”, a menționat PS Episcop Vicar Siluan, în mesajul de felicitare adresat Întâistătătorului Bisericii noastre.

Serviciul de Presă al Vicariatului de Orhei

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *