“Domnul l-a numit pe Lazăr prieten. Tu ce fel de prieteni ai?”

“Domnul l-a numit pe Lazăr prieten. Tu ce fel de prieteni ai? Este important.

Cu cel cuvios, cuvios vei fi, cu cel răzvratit te vei răzvrati. “Spune-mi cu cine te însoțesti că să-ti spun cine ești”, zice un proverb. Evită răul. Dacă vei vedea că prietenul la care ții îți păgubește sufletul, rupe prietenia. Nu te vei însoți cu cel care vorbește de rău, cu cel care judecă, cu cel care clevetește. Apropie-te de cel drept, smerit, întelept, bun. Astfel era și Lazar, prietenul Domnului. Fie ca și prietenul tău să-ți fie ajutor spre mântuire!”

(Din: Pr. Valentin Mordasov, duhovnicul de la Pskov: invataturi si intamplari minunate, Editura Sophia, 2011)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *