De va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat (Matei 6, 22)

În Duminica a III-a după Cincizecime, starețul mănăstirii Curchi, Preacuviosul Părinte SILUAN (Șalari), alături un sobor de slujitori și în prezența unui număr mare de credincioși, săvârșind Sfânta Liturghie.

Răspunsurile la strană au fost date de corul mănăstirii „Flacăra”.

După citirea Sfintei Evanghelii, PC Părinte Arhimandrit, a rostit un cuvânt ziditor de suflet.

„Iubiți frați, a-ţi auzit pe Mântuitorul Hristos vorbind în Sfânta Evanghelie de azi: Nu vă îngrijiţi pentru viaţa voastră ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce veţi îmbrăca (Matei 6, 25). Mântuitorul ne spune clar că trebuie să dăm prioritate vieții spirituale, pentru a nu fi înrobiți de cele materiale.

Darul cel mai de preţ al Împărăţiei lui Dumnezeu, pe care bine ar fi să-l cerem fiecare dintre noi, este acela al echilibrului duhovnicesc.

Această perioadă de post, în care ne aflăm, ne îndeamnă la paza minţii şi a simţurilor de întunericul păcatului.

Concluzia Evangheliei de astăzi este cuprinsă într-o singură frază: Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă (Matei 6, 33)”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *