Biserica se roagă pentru lume, dar se pare că lumea merge din rău în mai rău. Oare de ce?

Pentru că oamenii au iubit mai mult întunericul decât lumina (Ioan 3,19) și Domnul Însuși a prorocit aceasta în Evanghelia Sa, când a zis cu tristețe: » Dar Fiul Omului, când va veni, va găsi, oare, credinţă pe pământ?» (Luca 18,8). La Matei citim că în vremurile de pe urmă dragostea multora se va răci (Mt.24,12), iar în Apocalipsă ni se spune că «cine este nedrept, mai mult va nedreptăți, iar cine este spurcat, mai mult se va spurca» (Ap. 22,11).

Dacă trăim vremurile de pe urmă, este un mare privelegiu și o mare cinste pentru noi să credem în Hristos.

Arhimandrit Zaharia Zaharou, „Cunoscute mi-ai făcut mie căile vieții”, Ed. Episcopiei Devei și Hunedoarei, 2017