Adunarea generală a clerului din Vicariatul Orhei

Luni, 19 februarie 2024, la Mănăstirea Curchi a avut loc adunarea generală a preoților Vicariatului Orhei.

La ședință au participat protopopul raionului Orhei, protoiereul Iulian Rață, secretarul Vicariatului, prot. Roman Leu, slujitori ai
Vicariatului Orhei.

Au fost abordate probleme de ordin liturgic, administrativ, social și misionar. La finele sedinței, PS Siluan le-a mulțumit clericilor pentru activitatea desfășoară în parohiile pe care le păstoresc, îndemnându-i să se pregătească pentru perioada Postului Mare, folosind acest răstimp pentru a intensifica activitățile social-filantropice, dar și a petrece acest timp în liniște, pace și rugăciune stăruitoare alături de turma păstorită.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *