Starețul sfintei mănăstiri Curchi, Arhim. Siluan (Șalaru) a participat la ședința lărgită a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

În dimineața zilei de 26 august, Palatul Mitropolitan a găzduit ședința lărgită a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova, prezidată de către ÎPS Mitorpolit Vladimir, cu participarea Arhiereilor din cuprinsul Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, a Protopopilor din Eparhia de Centru și a membrilor comisiilor responsabile de organizarea festivităților prilejuite de aniversarea de două sute de ani de la înființarea Eparhiei de Chișinău.

La această ședință din partea departamentului mitropolitan „Mănăstiri şi Viaţă Monahală” a participat starețul sfintei mănăstiri Curchi, Arhim. Siluan (Șalaru), președinte al departamentului respectiv.

În cadrul ședinței s-a discutat despre măsurile întreprinse pentru întâmpinarea Preafericitului Patriarh Kiril în Moldova și distribuirea însărcinărilor ulterioare dedicate acestui eveniment emblematic.

Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir a audiat rapoartele responsabililor din cadrul fiecărei comisii, după care a oferit indicațiile necesare pentru continuarea lucrărilor.

Întâistătătorul s-a arătat satisfăcut de procesul de pregătire a întâmpinării Preafericitului Patriarh Kiril și a celebrării celor două sute de ani de la întemeierea Eparhiei, îndemnând confrații slujitori să continue eforturile comune în acest sens.