Vizită de lucru la mănăstirea „Înălțarea Domnului” din Japca

În a doua parte a zilei de 5 august, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preacuviosul Părinte Arhimandrit SILUAN (Șalari), Exarhul Mănăstirilor, împreună cu PS Ioan (Moșneguțu) Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei, au întreprins o vizită de lucru la mănăstirea „Înălțarea Domnului” din Japca.

În cadrul vizitei a avut loc o întîlnire cu obștea monahală, în timpul căreia oaspeții s-au familiarizat cu starea de lucruri la zi a așezămîntului monastic.

Către final, la cimitirul mănăstiresc, a fost săvîrșită o rugăciune și evocată amintirea vrednicilor viețuitori ai acestei comunități călugărești: Egumena SERAFIMA, Egumena ALEXANDRA, Schiegumena MARIA, a tuturor nevoitoarelor, dar și a Arhimandritului EVGHENIE (Adam), perioadă îndelungată duhovnic al multor generații de monahi din țara noastră.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *