În atenția credincioșilor și pelerinilor Sfintei noastre Mănăstiri

Aducem la cunoștința binecredincioșilor creștini că duminică, 9 august a.c., întreaga creștinătate prăznuiește pe Sf. M. Mc. și Tămăduitor Pantelimon.

Întru această binecuvântată zi Prea Cuviosul Părinte Arhimandrit Siluan, Starețul Sfintei Mănăstiri Curchi, dimpreună cu clericii mănăstirii va săvârși Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

Mai aducem la cunoştinţa frățiilor voastre că, întrucât în acest an sărbătoarea Sf. Pantelimon a căzut în zi de duminică, Taina Sfântului Maslu, conform tradiției, va fi săvârșită anterior sărbătorii, adică sâmbătă, pe data de 8 august a.c., după săvârşirea Sfintei Liturghii, începând cu orele 9.00.

Vă aşteptăm cu dragoste la aceste frumoase evenimente de suflet pentru a cere împreună mijlocirea Sf. M. Mc. Pantelimon, împreună cu Sfântul Sfințit Mucenic Ermolae și cu ceilalți sfinți doctori fără de arginți și făcători de minuni şi pentru a ne ruga împreună Domnului, Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *