Starea desăvârșită a fericirii va fi rezervată cerului…

Chiar și în lumea viitoare, zice Sf. Irineu, Dumnezeu va învăța pururi și omul va deprinde mereu cele ale lui Dumnezeu.

Același sfânt ne spune că starea desăvârșită a fericirii va fi rezervată cerului. El ne-o spune schițând un tablou al Cerului Nou și al Pământului Nou: „Atunci, după spusa bătrânilor, cei ce vor fi vrednici de locuirea cerească, vor trece în cer. Alții se vor bucura de desfătările Paradisului (e vorba fără îndoială de un paradis terestru), în sfârșit, alții vor poseda strălucirea Cetății (Ierusalimului Ceresc pogorât din Ceruri), și totuși, Mântuitorul va fi văzut pretutindeni. În măsura în care cei care îl vor vedea vor fi vrednici de aceasta.”

Vladimir Lossky, Vederea lui Dumnezeu, pp. 33-34

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *