Sprijinul Vicariatului Orhei pentru refugiații din Ucraina

In această perioadă de grea încercare pentru poporul din Ucraina, cu binecuvântarea, îndemnul și susținerea nemijlocită a Preasfințitului Siluan în Vicariatul de Orhei, și anume sectorul Episcopal de Asistență Socială și Caritate, condus de părintele Leonid Sîrghi s-au desfășurat mai multe activități de susținere a refugiaților din Ucraina.

In parohia din Cucuruzeni au fost găzduiți alți 30 de refugiați din Ucraina. A fost vizitat centrul de găzduire a refugiaților din NicolaeucaOrhei. S-a venit cu sfaturi, îndemnuri, dar și ajutoare compuse din produse alimentare și de igienă, tehnica de uz casnic și ajutor financiar.

Aducem mulțumiri celor implicați, inclusiv părintelui Ștefan Baleca, parohul Comunității Ortodoxe din Koblenz, Germania, dar și enoriașilor noștri.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *