Slujba de sfințire a sediului Sectorului de Poliție și a sediului Departamentului Situații Excepționale din satul Ghetlova, r-ul Orhei

Prea Cuviosul Părinte Arhimandrit Siluan Șalari, Protopopul de Orhei, înconjurat de un sobor preoțesc, a oficiat slujba de sfințire a sediului Sectorului de Poliție și a sediului Departamentului Situații Excepționale din satul Ghetlova, r-ul Orhei.

La această festivitate de inaugurare și deschidere a celui de-al doilea Sector de Poliție din Raionul Orhei au fost prezenți și reprezentanți ai autorităților centrale și locale, printre care, Viceministrul de Interne generalul Ion Țurcan, Viceministrul de Interne dl Veaceslav Ceban, Președintele Raionului Orhei dl Ion Ștefîrța, Șeful Inspectoratului de Poliție colonelul Grigore Josan, Șeful Direcției Situații Excepționale Orhei dl Iurie Siloci, și alte oficialități, dar și numeroși localnici.

Acest inspectorat va fi în slujba oamenilor din 17 localități ale raionului Orhei.

După oficierea slujbei de sfințire, Părintele Arhimandrit Siluan, Protopop de Orhei, a transmis mesajul de binecuvântare și salut din partea Întâistătătorului Bisericii noastre, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir, mulțumind reprezentanților autorităților pentru fructuoasa colaborare pe care o întrețin cu Biserica Ortodoxă din Moldova și felicitându-i pe toți cu această frumoasă realizare.

De asemenea și reprezentanții conducerii au adresat mulțumiri slujitorilor Bisericii pentru deschiderea și susținerea pe care o manifestă față de activitățile poliției.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *