Sfânta Liturghie și Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Curchi

Luni, 9 august 2021, în ziua serbării marelui mucenic tămăduitor de boli, Sfântului Pantelimon, începând cu ora 7.00 va fi oficiată Sf. Liturghie praznicală, după care la ora 08.45 se va săvârși Taina Sf. Maslu.

Sfântul Pantelimon este un izvor nesecat de leacuri, vindecând boli şi mântuind de diverse suferinţe. Astfel, marele martir şi vindecător este invocat în Taina Sfântului Maslu, la sfinţirea apei şi în rugăciunile pentru cei bolnavi.

Suntem neputincioși cu firea noastră omenească, deși cunoaștem modele de desăvârșire, știm ce cale ar trebui să urmăm, oricum deseori ne aflăm în cădere. Această slujbă este una de recunoaștere a neputințelor și de cerere a mijloacelor de luptă contra ispitelor ,,Doamne, armă asupra diavolului, Crucea Ta ai dat-o nouă, că se îngrozesc și se cutremură, nesuferind a căuta spre puterea Ei…’’

Vă așteptăm cu drag!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *