Putem crede în vise?

Mai bine să nu credem,  deoarece vrăjmașul și aievea ne insuflă multe deșertăciuni în minte, iar în vis îi este și mai ușor să facă acest lucru. Dacă anumite vise se împlinesc, atunci, datorită împlinirii lor, mulțumiți-I Domnului pentru mila aratată. Și pentru visele plăcute și ziditoare de suflet să-I mulțumiți. Iar de visele ispititoare să vă curățiți imediat după trezirea sufletului și a minții voastre.

Cel mai bun mijloc pentru acest lucru sunt rugăciunea și aducerea  aminte a întâmplărilor bune, mai ales a celor din istoria Evangheliei. [III, 472]

Fanteziile pătimașe din vis…nu sunt socotite păcate, doarece nu sunt voite. Însă trebuie să ne căim pentru ele și să ne mâhnim…De ce ies ele din suflet? Dacă în vis este dat acordul, nici aceasta nu este o nenorocire, dar împovărează mai mult conștiința, de aceea, dacă puteți, este mai bine să le mărturisiți duhovnicului…Și conștiința va fi mai liniștită. [III, 500]

Biruirea visului este darul lui Dumnezeu. Dacă ar fi fost necesar pentru voi să fiți izbăviți de această neputință, Domnul de mult v-ar fi înlăturat visul. Nu îl înlătura? Probabil pentru că aceasta nu vă este de folos. Totuși, nu face acest lucru ca să dormiți, ci ca să aveți cu ce să luptați. Acesta este pentru voi un exercițiu al forțelor morale. [III, 510]

Visele sunt locuri virane. Fiți atenți că nu cumva vrăjmașul să izbutească să vă înșele prin ele. Vă arată vise plăcute în aparență, iar apoi începe să vă trâmbițeze în urechi: „Această înștiințare ți-a trimis-o Dumnezeu pentru ostenelile tale” – și altele. Cât ai bate din palme, sufletul se repede în partea aceasta. Și crede că visul este de la Dumnezeu; îndată vin consimțirea, prețuirea de sine –  gândurile ascunse pe lângă toate atitudinile smerite ale minții. Vrăjmașului, numai acestea de ar izbuti să le introducă în suflet, totul apoi i-ar merge ca pe roate…

Cercetați dacă există în suflet un gând, chiar trecător, potrivit căruia visele noastre au fost ceva deosebit, căci atunci este nenorocire. [IV, 733]

Cine dintre Sfinții Părinți vorbește despre vedeniile care se arată în vis, nu îmi amintesc? Știu că ei nu sunt binevoitori față de ele, Căutați la Varsanufie și la Ioan Scărarul. Se pare că și la Isaac Sirul există ceva despre ele. [VII, 1121]

Există vise dumnezeiești. Ele de obicei, conțin în sine încredințare că sunt de la Dumnezeu. Dar vrăjmașul și aici lucrează, ca și acolo unde se preface în Înger de lumină. Ce putem face? Fiecare să fie atent. [VII, 1161]

Dsprevedeniile care se arată în vis nu știu ce să spun. Din punct de vedere istoric putem afirma că există vedenii în vis de la Dumnezeu, există vise ale noastre și există vise de la vrăjmașul. Cum să să le recunoaștem – nu știu. Fiți vigilenți. Cu fermitate putem spune doar că visele care sunt potrivnice creștinismului ortodox trebuie să le respingem. Și încă ceva: nu este nici un păcat să nu respectăm visele dacă lipsește încredințarea că sunt de la Dumnezeu. Visele de la Dumnezeu, pe care trebuie să le împlinim, sunt trimise în mod repetat… [VII, 1163]

Bibliografie: Sfântul Teofan Zăvorâtul „Sfaturi Înțelepte”, pp. 439 – 440.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *