Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, a participat la lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

Miercuri, 25 octombrie 2023, la Reședința mitropolitană din Chişinău au început lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Ședința Sinodului a început cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove.

În calitate de membri ai Sinodului participă ierarhii eparhioţi şi vicari ai Bisericii Ortodoxe din Moldova: ÎPS Sava, arhiepiscop de Tiraspol şi Dubăsari, ÎPS Anatolie, arhiepiscop de Cahul şi Comrat, ÎPS Petru, arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, ÎPS Marchel, arhiepiscop de Bălți și Fălești, ÎPS Nicodim, arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, PS Ioan, episcop de Soroca, vicar mitropolitan, PS Siluan, episcop de Orhei, vicar mitropolitan, PS Filaret, episcop de Căpriana, vicar mitropolitan şi Prot. mitr. Vadim Cheibaş, secretar al Sinodului BOM.

Hotărârile Sinodului BOM vor fi publicate pe site-ul Mitropoliei www.mitropolia.md în a doua parte a zilei.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *