Părintele Arhimandrit Siluan (Șalaru) a participat la conferință internațională dedicată aniversării de 200 de ani ai Eparhiei de Chișinău

Cu binecuvântarea Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir, în sala de conferințe „Leogrand”, s-a desfășurat Conferința Internațională „200 de ani de la formarea Episcopiei de Hotin și Chișinău”, cu participarea mai multor teologi și savanți.

Evenimentul a demarat la ora 9.00 cu cuvântul de salut al Preafericitului Patriarh Kiril al Moscovei și al Întregii Rusii, citit de către Vlădica Vladimir, după care au fost transmise omagiile Preafericitului Mitropolit Vladimir al Kievului și al Întregii Ucraine și a Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Filaret de Minsk și Sluțk, după care Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova s-a adresat către cei prezenți, dând o apreciere deosebită întrunirii teologico-științifice, menționând importanța elucidării celor mai notorii personalități ale Eparhiei, începând cu cea a artizanului – Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni și cele mai importante evenimente care au marcat existența structurii eclesiale în cele două secole de activitate de până acum.

Înalt Prea Sfinția Sa și-a exprimat convingerea că această conferință internațională se va înscrie în șirul evenimentelor dedicate anului jubiliar 2013, ca o întrunire de cel mai superior rang și va sta la baza unor dialoguri prodigioase între lumea științifică și cea teologică.

În continuare și-au prezentat alocuțiunile următorii vorbitori: Părintele Arhimandrit Siluan (Șalaru), Exarh al Mănăstirilor din cuprinsul Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, Domnul Victor Țvircun, Secretar General al Organizației pentru Cooperare Economică la Marea Neagră, Prot. Emanuil Brihuneț, Președinte al Departamentului Mitropolitan Arhitectură și Pictură, etc.

De menționat că această întrunire a fost una așteptată de public, iar vorbitorii au reușit să expună la cel mai înalt nivel un subiect de importanță deosebită pentru existența noastră colectivă ca organism religios integru și prolific.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *