Mesaj de felicitare la 40 de ani de slujire sacerdotală a ÎPS Mitropolit Vladimir

Înalt Prea Sfinția Voastră, Ziua prăznuirii mutării moaştelor Sfântului Ierarh Nicolae, este una de deosebită bucurie duhovnicească pentru Arhieria Voastră, deoarece la Taina Botezului ați primit numele acestui mare luminător și stâlp al credinței drept-măritoare, care V-a devenit astfel sprijin și mijlocitor în fața Dreptului și Bunului Dumnezeu.

Totodată anul acesta această dată coincide cu jubileul de 40 de ani de slujire sacerdotală a Înalt Prea Sfinţiei Voastre.

În zi de sărbătoare, plecăm capetele noastre în rugăciune în fața Sfântului Nicolae, rugându-l să Vă apere și să Vă înțelepțească, spre a sta încă mulți ani sănătoși, feriţi de primejdii, la cârma Bisericii Ortodoxe din Moldova, spre lauda lui Hristos și spre mântuirea credincioșilor.

Întru mulţi ani, Înalt Prea Sfinţite Stăpâne !

Cu supușenie fiască și deosebită prețuire,

Arhim. Siluan (Şalari) Stareț al Sfintei Mănăstiri Curchi, Exarh al Mănăstirilor din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, Blagocin de Orhei dimpreună cu obştea monahală şi  clericii din Blagocinia de Orhei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *