Mesaj de felicitare al Prea Cuviosului Părinte Arhimandrit SILUAN (Șalari) cu ocazia hramului orașului Orhei

Prăznuirea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie este o zi de mare bucurie pentru locuitorii orașului nostru Orhei, deoarece atât orașul, cât și una dintre bisericile reprezentative ale lui, îşi sărbătoresc hramul, pe sfântul lor ocrotitor.

Frumuseţea vieţii şi mulţimea minunilor Sfântului Dimitrie a contribuit la marea evlavie de care se bucură sfântul, atât în întreaga creștinătate, cât și în special, din partea locuitorilor orașului Orhei, cinstire pe care au arătat-o dintotdeauna acestui mare sfânt al Bisericii, devenind astfel unul dintre cei mai mari şi mai dragi sfinţi.

Cu acest minunat prilej de sărbătoare, permiteți-mi să Vă adresez împreună cu colaboratorii protopopiatului Orhei, cele mai calde urări de sănătate, fericire și bucurii.

Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir să asculte smerita noastră rugăciune și să mijlocească pentru noi către Bunul Dumnezeu să ne împărtășească și nouă harul Său cel sfințitor, dăruindu-ne sănătate, pace sufletească, cunoașterea celor dumnezeiești.

Cu deosebită dragoste și aleasă prețuire vă spun cu bucurie,

La mulți ani!

Arhimandritul SILUAN (Șalari),

Starețul sfintei mănăstiri Curchi, Protopop de Orhei

și Exarh al mănăstirilor din cuprinsul Mitropoliei Moldovei

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *