Mesaj de felicitare adresat PS Siluan, Episcop de Orhei, cu prilejul celebrării a 6 ani de arhierie

În ziua aniversării a 6 ani de la chemarea Preasfinției Voastre la dumnezeiască vrednicie și înalta treaptă a Arhieriei, Vă adresăm alese urări de sănătate, pace lăuntrică și multe realizări frumoase.

Vorbind despre cuvintele vieții cele veșnice (In. 6:68) și chemând pe oameni la urmarea poruncilor Evanghelice,  întotdeauna ați dorit să aprindeți focul credinței în inimile păstoriților. Dorind să dezvoltați multilateral viața bisericească în domeniul încredințat Preasfinției Voastre, aveți grijă de îndrumarea clericilor și a păstoriților în învățătura Evanghelică, ca ei să crească în cunoașterea Celui ce ne-a chemat prin slava Sa și prin puterea Sa (2 Pet. 1:3).

Rugăm pe Bunul Dumnezeu să vă dăruiască şi de acum înainte multe şi frumoase aniversări ca arhiereu al Bisericii Lui Hristos, precum şi rodnice şi binecuvântate împliniri în Via Domnului, spre slava lui Dumnezeu şi spre mântuirea credincioşilor.

Întru mulți și binecuvântați ani Preasfințite Stăpîne!

Cu dragoste fiiască întru Hristos,

Obștea Mănăstirii Curchi