Liturghie arhierească la Mănăstirea Curchi

Duminică 13 noiembrie, cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS Siluan Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, fiind în frunte la un sobor de preoți și diaconi, ai sfintei mănăstiri.

Fortăreața duhovnicească din codrii Orheiului, și-a deschis larg porțile pentru nenumărații credincioși, veniți pentru a participa la Sfânta Liturghie.

Mulţi dintre credincioşii prezenţi la slujbă s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele lui Hristos.

În tradiţionalul cuvânt rostit la sfârşitul serviciului divin, Episcopul Vicar a subliniat semnificaţiile duhovniceşti ale pericopei evanghelice, care a relatat vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor de către Mântuitorul Iisus Hristos.

„Mântuitorul nostru Iisus Hristos, ne cheamă să ne curățim de poverile păcatului”, îndemnându-i pe credincioși, să pună cele duhovnicești mai presus de orice, spre a dobândi Împărăția lui Dumnezeu.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Arhieresc „Flacăra” al Mănăstirii Curchi, dirijat de Dl. Dumitru Buga.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *