În Duminica Sfântului Ierarh Grigorie Palama, PS Siluan, Episcop de Orhei, a liturghisit la Catedrala mitropolitană din Chișinău

În Duminica a II-a din Postul Mare, cea a Sfântului Ierarh Grigorie Palama, cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău. Preasfinței Sale i-a coliturghisit soborul de slujitori ai Catedralei.

Duminica a 2-a din ­Postul Mare este dedicată Sfântului Grigorie Palama: „luminătorul dreptei credinţe”, „lauda Tesalonicului”, „podoaba monahilor”, „apărătorul cel nebiruit al teologiei”, „minunea Tesaliei” şi „de Dumnezeu grăitorul”. Sunt doar câteva din apelativele prin care-l cinstesc imnurile Triodului.

Troparul închinat de către imnografi Sfântului Grigorie Palama îl numește, sintetizând în câteva cuvinte marile sale virtuți, luminător al dreptei credințe. Pe parcursul întregii sale istorii, Biserica a străbătut valurile încercărilor având astfel de luminători și apărători ai dreptei credințe. Între aceștia s-a numărat și Sfântul Grigorie Palama, mare Părinte al Bisericii, prin ale cărui raze ne împărtășim și noi de cunoașterea tainelor dumnezeiești.

Vorbind despre Sfântul Grigorie Palama, putem spune că a fost un isihast, teolog, preot, luptător împotriva ereziilor, un mare trăitor atonit care a teologhisit, învaţat şi și-a călăuzit turma duhovnicească, opunându-se ferm tuturor ereziilor. „Numeroşi părinţi cu darul discernământului duhovnicesc au descoperit că învăţăturile Sfântului Grigorie Palama sunt la fel de valabile şi astăzi. Omul contemporan, caracterizat prin egocentrism şi nestatornicie, ar trebui să studieze şi să pună în aplicare învăţăturile Sfântului Grigorie, apărătorul teologiei şi trâmbiţa Harului divin, un om care L-a cunoscut pe Dumnezeu”, ne spune ÎPS Hierotheos (Vlachos).

În cuvântul predicatorial adresat celor prezenți, PS Siluan a vorbit credincioșilor despre viața și învățătura Marelui Ierarh Grigorie Palama, dar și despre învățăturile morale ce reies din pilda evanghelică citită astăzi în cadrul Sfintei Liturghii.

Duminica Sfântului Grigorie Palama ne cheamă pe toți să ne luminăm prin rugăciune, prin post, prin fapte bune, prin citirea vieților sfinților, prin citirea scrierilor sfinte și prin toată fapta cea bună,

Serviciul divin a culminat cu împărtășirea clerului și a credincioșilor cu Sfintele Taine: Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *