În Duminica a XXIX-a după Rusalii, PS SILUAN, Episcop de Orhei, a oficiat Sf. Liturghie la Mănăstirea Curchi

În a XXIX-a duminică după Rusalii, Preasfinţitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la mănăstirea Curchi.

Evanghelia Duminicii a XXIX-a după Rusalii (Pilda celor poftiţi la cină) – „Zis-a Domnul pilda aceasta: Un om oarecare a făcut cină mare şi a chemat pe mulţi; şi a trimis la ceasul cinei pe slujitorul său ca să spună celor chemaţi: Veniţi, că, iată, toate sunt gata! Şi au început toţi, câte unul, să-şi ceară iertare. Cel dintâi i-a zis: Am cumpărat un ogor şi trebuie să ies ca să-l văd; te rog, iartă-mă. Şi altul a zis: Cinci perechi de boi am cumpărat şi mă duc să-i încerc; te rog, iartă-mă. Al treilea a zis: Femeie mi-am luat şi de aceea nu pot veni. Şi, întorcându-se, slujitorul a spus stăpânului său acestea. Atunci, mâniindu-se, stăpânul casei a zis: Ieşi îndată în pieţele şi uliţele cetăţii, şi pe săraci şi pe neputincioşi, şi pe orbi şi pe şchiopi adu-i aici. Şi slujitorul a zis: Doamne, s-a făcut precum ai poruncit şi tot mai este loc. Şi a zis stăpânul către slugă: Ieşi la drumuri şi la garduri şi sileşte-i să intre, ca să mi se umple casa, căci zic vouă: Nici unul din bărbaţii aceia care au fost chemaţi nu va gusta din cina mea.” (Luca 14, 16-24)

După citirea pericopei evanghelice de la Luca XIV, 16-24 – (despre pilda celor poftiți la cină), Preasfințitul Siluan a ținut un cuvânt de zidire duhovnicească adresat credincioșilor prezenți, în care a explicat înţelesurile duhovniceşti ale Evangheliei de astăzi – accentuând faptul că toţi oamenii sunt chemaţi la cină, însă trebuie să se pregătească pentru aceasta chemare şi să se dovedească vrednici de Cina Domnului.

Mantuitorul Hristos – ne cheamă pe toți la Cina Sa cea mare, ne cheamă la ospățul pocăinței, la masa măntuirii. Acest ospăţ este Biserica lui Hristos. Astăzi suntem chemați prin această pildă ca să câștigăm Împărăția lui Dumnezeu a subliniat Preasfințitul Siluan.

Căci spune Sfântul Iustin Popovici: „Dumnezeu îi cheamă pe toţi, dar cum vei răspunde tu chemării, aceasta depinde de tine. Dumnezeu te cheamă la Viaţa veşnică, la Dreptatea veşnică, la Dragostea veşnică şi îţi oferă Viaţa cea veşnică. De tine depinde dacă vei răspunde chemării. Dacă vei răspunde, atunci vei deveni ales al lui Dumnezeu”.

La final, Episcopul Vicar a îndemnat credincioșii prezenți să profite de zilele care au mai rămas ale postului, să-și curețe sufletele prin spovedanie și împărtășire cu Sfintele Taine.

Răspunsurile liturgice la Sfânta Liturghie au fost date de corul mănăstirii Curchi, dirijat de dl Dumitru Buga.

Biroul de presă al Vicariatului de Orhei

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *