Gânduri ale Sfântului Siluan Athonitul despre preoție și despre episcopi în Biserică

„Fraților, să rămânem în ascultare de păstorii noștri și atunci va fi pace obștească și Domnul va rămâne prin Duhul Sfânt cu noi toți. (…) Cine întristează un preot întristează pe Duhul Sfânt Care viază în el. (…) Ce să spunem atunci de episcop? Episcopilor li s-a dat un mare har al Duhului Sfânt; ei sunt așezați mai presus decât toți; ca vulturii, ei se ridică în înălțimi și de acolo văd în depărtări nesfârșite și cu o minte de-Dumnezeu-grăitoare teologică păstoresc turma lui Hristos”.

„Poate că vei gândi; cum poate cutare episcop sau duhovnic sau preot să aibă Duhul Sfânt, când îi place să mănânce și are atâtea slăbiciuni? Dar eu îți spun: este cu putință, dacă nu primesc gânduri rele; așa încât, chiar dacă are unele defecte, acestea nu împiedică harul să vieze în sufletul lui, așa cum un pom verde poate avea și ramuri uscate fără ca acestea să-l vatăme, și el aduce roade; sau, într-o holdă de grâu, chiar dacă grâul este amestecat cu neghină, aceasta nu-l împiedică să crească”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *