Femeile creştine, candelele credinţei, sufletul familiei…

În Duminica a treia după Paști marcăm ziua femeilor creştine, care pe bună dreptate sunt urmaşele femeilor mironosiţe, fiicele Învierii, roabele Domnului, candelele credinţei, sufletul familiei.

Din todeauna femeile creştine, au fost primele la biserică, la rugăciune, la post, la lucru, la milostenie, la citirea cărţilor bune, la îngrijirea bolnavilor, la toate. Ele au menținut căldura duhovnicească a credinţei, a dragostei, a răbdării şi a împăcării, în biserică, în familie, în societate.

Ne aplecăm până la pământ și le mulțumim pentru că păstrează viu „focul din vatra neamului și aprinsă flacăra credinței strămoșești”, totodată, dorindu-le să rămână aceleaşi păstrătoare de credinţă cum s-au dovedit a fi de la începutul creştinismului.

Cu dragoste întru Hristos Domnul și profundă recunoștință,

Arhimandrit SILUAN (ȘALARI), Stareț al Sfintei Mănăstiri Curchi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *