Felicitare domnului Vladimir Filat, ex-premier al Republicii Moldova

Excelență,

Domnule Președinte,

În această luminoasă și binecuvântată zi a Paștilor Domnului, ați ajuns cu vrednicie la un nou popas aniversar. Până acum, Bunul Dumnezeu Va călăuzit și Va ajutat să fiți un ctitor milostiv și un fiu bun al Bisericii Ortodoxe din Moldova, contribuind cu multă generozitate și dragoste creștinească la renovarea, împodobirea și înălțarea atâtor și atâtor sfinte lăcașe din cuprinsul țării. Printre aceste biserici se numără și Sfânta Mănăstire Curchi – neasemuită comoară duhovnicească a plaiului străbun străbun și chezășie a dăinuirii noastre, care după decenii de prigonire și uitare și-a recăpătat strălucirea de la început.

Stimate Domnule Vlad Filat,

Manifestându-ne gratitudinea pentru generozitatea și disponibilitatea Domniei Voastre, Vă urăm un sincer La mulți ani!, rugându-ne Mântuitorului să Vă întărească și să Vă înțelepțească și mai departe, încă mulți ani înainte, sănătos și ferit de năpaste, spre a rămâne același creștin vrednic, pe care am reușit să-l cunoaștem.

HRISTOS A ÎNVIAT!

Cu prețuire și gânduri alese,

Arhimandrit SILUAN (Șalaru),

Stareț al Mănăstirii Curchi,

Preşedinte al Departamentului Mitropolitan

Mănăstiri şi Viaţă Monahală, Protopop de Orhei

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *