Duminica Mironosițelor la Mănăstirea Curchi

În Duminica a III-a după Paști (a Mironosițelor), 15 mai 2016, PC Părinte Arhimandrit Siluan (Șalari), Starețul Sfintei Mănăstiri Curchi, Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și Viață Monahală” și Protopop de Orhei, a săvârşit Sfânta Liturghie în sobor de preoţi şi diaconi în Catedrala „Nașterea Maicii Domnului” din cadrul Complexului Monahal Curchi, în prezenţa a numeroşi credincioşi.

În predica rostită la sfârșitul slujbei, Starețul a evidențiat rolul femeilor „purtătoare de mir” de intermediari de încredere, care leagă ucenicii cu realitatea morții, îngropării și învierii Mântuitorului Iisus Hristos: „Deoarece sunt martore a două fapte – și a mormântului gol și a învierii – ele se bucură, dar se și minunează; și-și iau și răsplata străduinței lor: sunt cele dintâi care au văzut și au binevestit nu numai cele spuse de înger, ci și cele văzute de ele”, a menționat PC Părinte Arhim. Siluan.

După încheierea Sfintei Liturghii, Părintele Stareț le-a felicitat pe toate creștinele prezente la serviciul divin, îndemnându-le să urmeze în viața lor  pe Sfintele Femei Mironosițe, care rămân a fi pentru toate femeile creștine model despre cum trebuie cinstit Mântuitorul Iisus Hristos și prezența Sa în Biserică.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.