Duminica Mironosițelor la Mănăstirea Curchi

În Duminica a III-a după Paști (a Mironosițelor), 15 mai 2016, PC Părinte Arhimandrit Siluan (Șalari), Starețul Sfintei Mănăstiri Curchi, Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și Viață Monahală” și Protopop de Orhei, a săvârşit Sfânta Liturghie în sobor de preoţi şi diaconi în Catedrala „Nașterea Maicii Domnului” din cadrul Complexului Monahal Curchi, în prezenţa a numeroşi credincioşi.

În predica rostită la sfârșitul slujbei, Starețul a evidențiat rolul femeilor „purtătoare de mir” de intermediari de încredere, care leagă ucenicii cu realitatea morții, îngropării și învierii Mântuitorului Iisus Hristos: „Deoarece sunt martore a două fapte – și a mormântului gol și a învierii – ele se bucură, dar se și minunează; și-și iau și răsplata străduinței lor: sunt cele dintâi care au văzut și au binevestit nu numai cele spuse de înger, ci și cele văzute de ele”, a menționat PC Părinte Arhim. Siluan.

După încheierea Sfintei Liturghii, Părintele Stareț le-a felicitat pe toate creștinele prezente la serviciul divin, îndemnându-le să urmeze în viața lor  pe Sfintele Femei Mironosițe, care rămân a fi pentru toate femeile creștine model despre cum trebuie cinstit Mântuitorul Iisus Hristos și prezența Sa în Biserică.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *