Decorații pentru slujitorii din Protopopiatul de Orhei

La raportul Protopopului de Orhei, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Siluan (Șalaru), mai mulți preoți din circumscripție au fost decorați de către Înalt Prea Sfințitul Mitrpolit Vladimir cu alese distincții bisericești pentru munca depusă spre binele și mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova, precum și pentru intensa activitate pastoral-misionară dusă de slujitori în societății.

Vorbindu-le celor prezenți, Mitorpolitul i-a felicitat pe toți cu ocazia Sfintelor Sărbători de iarnă care ne bat la ușă, îndemnând preoții să propovăduiască și în continuare cu râvnă, dedicație și cinste Cuvântul Evangheliei lui Hristos, mai ales astăzi, când semenii noștri au nevoie de călăuza și susținerea Bisericii mai mult ca niciodată.

Vorbind din numele tuturor slujitorilor, Părintele Protopop și-a manifestat recunoștința profundă față de bunătatea Înalt Prea Sfinției Sale, menționănd că preoții Blagociniei de Orhei vor fi și în continuare fii ascultători și smeriți ai Chiriarhului, depunând eforturi susținute pentru păstrarea și promovarea tradiției noastre Ortodoxe.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *