Boboteaza la Mănăstirea Curchi

Sfinții Părinți și scriitori bisericești subliniază, in scrierile lor, că botezul Domnului în apa Iordanului, pe langă faptul ca a facut cunoscut tuturor pe Domnul nostru Iisus Hristos ca Fiu adevărat al lui Dumnezeu-Tatal și odată cu El și pe celelalte persoane ale Sfintei Treimi, mai are și o referire deosebită față de întreaga creatie.

Ca atare, botezul lui Hristos este o revelare a tainei Sfintei Treimi, dar după învățatura Bisericii, el este o restabilire și o reânnoire a firii înconjurătoare omului. Acesta este rostul pentru care Hristos se botează in mijlocul firii, in apele Iordanului.

Botezându-Se pentru noi în apele Iordanului, Izvorul Vieții apare în centrul tuturor creaturilor. Revarsă prin firea Sa omenească îndumnezeită plinătatea Harului asupra fiilor lui Adam.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *