Bloc I, II Biblioteca mănăstirii înainte și după reconstrucție

Cartea veche şi mănăstirea sunt noţiuni aproape sinonime. Din momentul apariţiei, locaşurile sfinte erau importante centre de cultură, cartea fiind un atribut de nedespărţit al vieţii spirituale a comunităţii monahale.

Cărţile liturgice şi de învăţătură constituiau hrana spirituală a fiecărui vieţuitor din sfintele locaşuri. Timp îndelungat mănăstirile erau principalele instituţii în care se puteau obţine cunoştinţe elementare (citit, socotit), călugării fiind cea mai instruită categorie socială, scrierea, traducerea şi citirea cărţilor religioase constituind o ocupaţie curentă a unei părţi a clerului monahal.

Pentru mai multe detalii despre biblioteca mănăstirii Curchi vă rugăm să accesați https://manastireacurchi.md/biblioteca-manastirii-curchi/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *