Biserica Sf. Mare Mucenic Dimitrie – un exemplu foarte reuşit a stilului neobizantin

Clădirea bisericii de iarnă cu hramul Sf. Mare Mucenic Dimitrie, construită în 1844, este un exemplu foarte reuşit a stilului neobizantin.

Primul serviciu divin de la redeschiderea mănăstirii, a fost ţinut de ÎPS Mitropolit Vladimir încă în anul 1993. Când preoţii stropeau biserica cu aghiazmă, din peretele văruit cu grijă, s-a desprins o bucată de tencuială, deschizând o frescă cu chipul Sfântului Dimitrie, în înălţimea adevărată care a fost pictată în urmă cu  două secole păstrându-se într-o stare  foarte bună.

În vremurile vitrege, s-a încercat de mai multe ori distrugerea picturei murale cu înfăţişarea sfântului Dimitrie de la mănăstirea Curchi, totuşi ea reapărea din nou şi din nou.

Abia între anii 2006-2007, biserica Sf. Dimitrie a fost restaurată capital cu sprijinul membrilor clubului oamenilor de afaceri „TIMPUL” , iar în 2008 a început a-i fi aplicată pictura,  ctitorită de domnul Anatol și Dumitraș Stati.

Mobilierul bisericesc și podoabele fiind jertfite sfântului lăcaș de către dl Marian Lupu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *