ANUNȚ! Sâmbătă, 18 octombrie, va avea loc slujba de sfințire a catedralei „Nașterea Maicii Domnului”

Iubiți părinți, frați și surori întru Domnul, dragi creștini, cu deosebită bucurie vă adcuem la cunoștință că în acest miez de toamnă aurie, în data de 18 octombrie, va avea loc slujba de sfințire a catedralei „Nașterea Maicii Domnului” – locaș central de închinare și rugăciune a Complexului Monahal Curchi.

Catedrala „Nașterea Maicii Domnului” această bijuterie a Ortodoxiei din spațiul pruto-nistrean a fost construită intre 1862-1864, după un proiect al arhitectului italian Bartolomeo Rastrelli. Executată în stil baroc, este cea mai înaltă catedrală din Moldova – cupola de mijloc având 57 m, geamănă cu Soborul “Sf. Andrei cel întâi Chemat” din Kiev.

Invităm cu mult drag  stareții și starețele de mănăstiri, protopopi și clerici din țară, ctitorii care au participat, contribuind la restaurarea mănăstirii, și bineînțeles toți creștinii dornici de a trăi împreună această mare bucurie duhovnicească.

Programul manifestărilor:

– 8.00 vom întâmpina arhiereii invitați și oaspeții de onoare.

– 8.45 întampinarea ÎPS Mitropolit Vladimir la intrarea în curta mănăstirii

-9.00 slujba de sfințire a Catedralei „Nașterea Maicii Domnului”

-9.30 Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie

-11.00 Tedeum-ul de mulțumire

-11.15 Decorarea ctitorilor

-11.30 Agapa frățească

Vă aşteptăm pentru ca împreună să mulţumim Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului şi Tuturor Sfinţilor pentru ocrotirea şi dragostea pe care le revarsă peste întregul popor!

Cu dragoste întru Hristos Domnul

Arhimandritul Siluan (Șalari),

stareţul Sfintei Mănăstiri “Nașterea Maicii Domnului”, Curchi

împreună cu obștea monahală

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *