„Rătăcit fiind, răpeşte-mă de la lup, şi mă fă oaie în păşunea oilor Tale…” A patra parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul oficiată la Biserica „Sfânta Treime” din s. Lucăşeuca, Orhei

„De n-a şi păcătuit nimeni ca mine, totuşi primeşte-mă, Milostive Mântuitorule, şi pe mine, care cu frică mă pocăiesc şi cu dragoste strig: păcătuit-am Ţie Unuia, nelegiuit-am, miluieşte-mă. Milostiveşte-Te, Mântuitorule, spre zidirea Ta, şi mă caută ca un păstor pe mine, oaia cea pierdută, şi rătăcit fiind, răpeşte-mă de la lup, şi mă fă oaie în păşunea oilor Tale.” (Canonul cel mare)

Joi, 05 martie 2020, în a patra zi a Postului Mare, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei și Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, a săvârșit slujba Pavecerniţei Mari, unită cu cea de-a treia parte a Canonului de pocăinţă al Sfântului Andrei Criteanul la Biserica cu hramul „Sfânta Treime” din s. Lucăşeuca, Orhei, preot-paroh, prot. mitr. Iulian Rață.

„Rolul şi scopul Canonului cel Mare este să ne descopere păcatul şi, astfel, să ne conducă spre pocăinţă; să descopere păcatul nu prin definiţii şi înşiruiri ale faptelor noastre ci printr-o adâncă meditaţie asupra măreţei istoriei biblice, care este, cu adevărat, o istorie a păcatului, a pocăinţei şi a iertării. Această meditaţie ne duce într-o cultură duhovnicească diferită, ne ispiteşte cu o viziune total diferită asupra omului, asupra vieţii sale, asupra ţelurilor şi motivaţiilor sale. Ea reface în noi spaţiul spiritual fundamental în cadrul căruia pocăinţă devine din nou posibilă,” – ne spune părintele Alexander Schmemann.

Lanțul cel greu al păcatului ne strânge pe fiecare dintre noi.  Acum e timpul să deplângem prăpastia faptelor rele. Nu ne rămâne decât pocăința, zdrobirea și refugiul în mila lui Dumnezeu.

Preasfinţitul Siluan le-a vorbit credincioşilor despre îndemnul pe care  ni-l prezintă acest imn al pocăinţei, în călătoria spirituală a Postului Mare. „Canonul Sfântului Andrei Criteanul reprezintă o mână de ajutor pe care ne-o întinde Biserica. Modelele de pocăință ale Dreptului Iov, ale Sfintei Maria Egipteanca, ale proorocului David, ne îndeamnă și pe noi la să revenim la Milostivul Dumnezeu. Deși am greșit, putem să ne ridicăm prin pocăinţă.  Să folosim această primăvară sufletească a Postului Mare drept un adevărat urcuș spre Înviere”, a menționat Ierarhul Orheiului.

Integral, Canonul cel Mare se va citi în miercurea din săptămâna a cincea din Postul Mare.