Adunarea generală a clerului din Vicariatul Orhei

Vineri, 22 noiembrie 2019, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a avut loc Adunarea generală a preoților din Vicariatul Orhei.

Ședința a fost condusă de către Episcopul Siluan al Orheiului și s-a desfășurat în biserica de iarnă a mănăstirii Curchi cu hramul „Sf. M. Mc. Dimitrie”.

În cadrul întrunirii Preasfinția Sa a adus la cunoștința clerului  decizia Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, de a-i numi pe Prot. Mitr. Roman LEU, secretar al Vicariatului Orhei, iar pe Prot. Mitr. Iulian RAȚĂ, protopop al raionului Orhei. Ierarhul le-a dorit ambilor slujitori ajutor de la Dumnezeu în responsabilele ascultări, și i-a îndemnat la rodnică activitate spre binele credincioșilor și spre slava Sfintei Ortodoxii.

La întrunire a fost prezent dl Dinu ȚURCANU, Președintele raionului Orhei, discutându-se perspectivele de colaborare pentru viitor.

La finele şedinţei, PS Siluan le-a mulțumit clericilor pentru activitatea desfășoară în parohiile pe care le păstoresc, îndemnându-i să participe activ și în continuare la activităţile misionare și pastorale.