Sprijin din partea parohiilor Vicariatului Orhei pentru refugiaţii din Ucraina

Numeroși refugiați, majoritatea mame cu copii și persoane în vârstă, continuă să-și găsească refugiu în țara noastră. Cozile de mașini formate la intrarea în țară sunt impresionante, ca și solidaritatea oamenilor care îi întâmpină în Republica Moldova.

Suntem cu toții alături de cei care și-au lăsat casele, rudele apropiate, în încercarea de a-și salva viața sa și a copiilor. Astfel, cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Moldovei, în sprijinirea persoanelor refugiate în raionul Orhei, s-au implicat preoții și credincioșii din raionul Orhei, care au adunat și au transmis produse alimentare și de igienă, haine, alte lucruri pentru refugiații din Ucraina.

De asemenea, Ierarhul Orheiului a îndemnat la înmulțirea rugăciunilor pentru pace și la sporirea atenției fața de nevoile celor din jur.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *