Slujire arhierească în Duminica a VI-a după Cincizecime la mănăstirea Curchi

Îndrăzneşte, fiule! Iertate sunt păcatele tale! (Mt. 9, 3)

În Duminica a VI-a după Rusalii Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, înconjurat de un sobor de slujitori, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Curchi.

Evanghelia acestei Duminici ne vorbește despre minunea vindecării slăbănogului din Capernaum. Patru oameni își aduc prietenul slăbănog la Hristos. Mântuitorul „văzând credința lor” iartă păcatele slăbănogului, dăruindu-i și sănătatea trupească.

Ce a dat Domnul Hristos slăbănogului mai întâi? Iertare de păcate. Ce primim noi în Sfânta Biserică? Primim daruri cereşti, căci pe cele pământeşti le putem face şi noi, dar pe cele cereşti numai Dumnezeu din Cer poate să ni le dea. Ce ne dă Dumnezeu în Sfânta Biserică? Ne dă iertare de păcate, pe care nu o putem primi nicăieri în altă parte, decât în Biserica lui Hristos.

Mântuitorul Hristos îi spune paraliticului doar atât: „Îndrăzneşte, fiule! Iertate sunt păcatele tale!, nu spune care păcate anume, unde şi de ce au fost săvârşite. Aflăm doar că Vindecătorul de suflete, eliberează pe cel bolnav de un trecut apăsător și întunecat, pentru a-i oferi un nou început în viaţa sa. Iar când ridică pe cineva din păcat şi boală, Dumnezeu nu-l umileşte prin reproşuri, ci El vindecă direct şi discret pe cel bolnav fără să-l judece şi fără să divulge păcatele acestuia, pentru a nu-i diminua demnitatea umană în comunitate.

„Domnul Cel Milostiv ne-a dat pocăinţa şi prin pocăinţă toate se îndreaptă. Prin pocăinţă câştigăm iertarea păcatelor; pentru pocăinţă vine harul Duhului Sfânt şi astfel cunoaştem pe Domnul”, ne spune Sfântul  Siluan Athonitul.

Iertarea poate fi dăruită numai de Mântuitorul Hristos prin Biserica pe care El a întemeiat-o și al cărei Cap este. Dacă un om a greşit o dată sau de mai multe ori, dar se pocăiește și pune început bun, Biserica îi oferă iertarea prin harul Preasfântului Duh şi prin lucrarea slujitorilor ei, întrucât Mântuitorul, îndată după Învierea Lui, a oferit acest dar ucenicilor: „Luaţi Duh Sfânt. Cărora le veţi ierta păcatele, le vor fi iertate, şi cărora le veţi ţine, ţinute vor fi” (Ioan 20, 22-23).

Să ne mărturisim păcatele Domnului și să cerem iertare. Să ne plângem în fața Lui de toate nevoile și neputințele trupești, ale semenilor noștri și ale noastre, cerând ajutor. Legea lui Dumnezeu ne arată clar că avem nevoie de iertarea Lui, iar Evanghelia Fiului Său ne arată clar că El vrea să ne ajute în orice fel prin Fiul Său cel Unul-născut. Știm că viața noastră cea nouă a început odată cu botezul și, prin urmare, deja în această lume fiecare zi este una de har. În același timp, știm că tot ce este mai bun urmează să vină: fericirea veșnică în ceruri. Să cerem ajutorul lui Dumnezeu pentru a ne curăți și a ne vindeca: „Dumnezeule curăţeşte-mă pe mine păcătosul!Dumnezeule, milostiv fii mie păcătosului!Cel ce m-ai zidit, Dumnezeule, miluieşte-mă!Fără de număr am greşit, Doamne, iartă-mă!”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *