Sfinţirea crucilor bisericii „Sf. Mc. Gheorghe” din s. Camencea, Orhei

Sâmbătă, 5 octombrie 2019, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, a sfințit crucile care vor fi înălțate biserica „Sf. Mc. Gheorghe” din s. Camencea, Orhei.

PS Siluan a fost înconjurat de un sobor de preoți din care au făcut parte parohul localității, Prot. Andrei Popa, Prot. Oleg Dolghieru, Șeful sectorului V al Vicariatului de Orhei, Prot. Dumitru Burlacu și  pr. Veaceslav Bodarev.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, a subliniat semnificația duhovnicească a Sfintei Cruci, arătând ca aceasta nu este doar un simbol, ci și realitate a vieții creștine care îndeamnă pe creștini spre jertfelnicie după modelul Domnului nostru Iisus Hristos.

„Pentru creștini, Crucea are o importanţă absolută. Prin ea, Mântuitorul Hristos ne-a răscumpărat din păcat şi moarte. Prin Cruce vine mântuirea noastră, cu ea putem birui neputințele și fricile noastre, şi atunci cum să nu ne fie dragă Sfânta Cruce?” Prin Sf. Cruce se preamăreşte Dumnezeu şi I se aduce mulţumire. Ba mai mult, prin acest semn, noi ne dăruim lui Dumnezeu, plinind astfel cea mai aleasă rugăciune”, a menționat PS Siluan.

La final, parohul Andrei Popa a mulțumit Ierarhului pentru rugăciunile înălțate în comun și grija părintească.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *