PC Părinte Arhim. Siluan (Șalari) a săvârșit slujba Prohodului Domnului

În seara sfintei și marii zile de vineri din Săptămâna Patimilor, PC Părinte Arhim. Siluan (Șalari), Starețul Sfintei Mănăstiri Curchi, înconjurat de obștea monahală și de credincioși, a săvârșit slujba Prohodului Domnului în fața Sfântului Epitaf.

Stările Prohodului au fost intonate dulce și cu multă umilință de corul bărbătesc al Sfintei Mănăstiri.

La sfârșitul doxologiei mari, Părintele Stareț împreună cu preoții și diaconii mănăstirii care au purtat Sfântul Epitaf, a făcut înconjurul Bisericii Mari a Mănăstirii cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, purtând în față felinare, prapori și lumânări aprinse.

La sfârșitul slujbei utreniei, toți cei prezenți au fost unși pe frunte de către Părintele Arhim. Siluan cu untdelemn sfințit.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *