Părintele Arhim. Siluan a participat la conferinţa ştiinţifico-practică “Patrimoniul bisericesc – istorie şi modernitate”

Sala de şedinţe a Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove a găzduit astăzi cea de a III-a ediţie a conferinţei ştiinţifico-practice “Patrimoniul bisericesc – istorie şi modernitate”, care s-a bucurat de prezenţa unui număr impresionant de preoţi, teologi, reprezentanţi ai mediului academic şi ai autorităţilor publice centrale şi locale.


Evenimentul a demarat cu binecuvântarea şi cuvântul de salut al Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Vladimir, care a subliniat în alocuţiunea Sa importanţa acestui eveniment atât pentru patrimoniul cultural şi istoric, dar mai ales pentru cel sipritual. Totodată, Înalt Prea Sfinţia Sa a menţionat necesitatea unirii forţelor pentru realizarea planului de salvare şi conservare a bisericilor vechi, adevărate opere de arte ale arhitecturii creştine şi veritabile centre seculare de educaţie duhovnicească.

Pentru mai multe detalii vă rugă să accesaţi pagina Mitropoliei

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *