Notă informativă! Obștea Mănăstirii Curchi dezminte vehiculările din presă referitoare la implicarea clerului Mănăstirii în măsuri culturale laice

Recent în unele surse media a fost publicată o informație denigratorie la adresa corului bărbătesc de pe lângă Mănăstirea Curchi.

În această circumstanță suntem nevoiți să precizăm faptul că toți membrii corului praznical al Mănăstirii Curchi sunt persoane laice, artiști profesioniști, care de mai mulți ani înfrumusețează cu vocile lor, slujbele duminicale și praznicale oficiate la Mănăstirea Curchi, iar în afara programului liturgic fiecare are activitatea sa profesională.

În același timp, regretăm profund, difuzarea în mass-media a unor informații necorespunzătoare adevărului, cu privire la implicarea clerului Mănăstirii noastre în măsuri culturale laice, fapt ce ar putea să aducă prejudicii grave atât Mănăstirii Curchi, cât și Bisericii per ansamblu.

Obștea Mănăstirii Curchi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *