Mesajul de felicitare al PS Siluan, Episcop de Orhei, adresat PS Ioan, Episcop de Soroca, cu ocazia zilei de naștere

Mesajul Preasfințitului Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove și Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și viață monahală”, adresat Preasfințitului Ioan, Episcop de Soroca, cu ocazia aniversării a 39 de ani de viață pământească:

Preasfinția Voastră,

Cu prilejul aniversării zilei de naștere primiți cele mai alese urări de sănătate dimpreună cu doriri de ajutor sfânt de la Dumnezeu.

În lumina curată a frumosului popas aniversar, străluceşte dragostea şi binecuvântarea lui Dumnezeu, Cel în Treime slăvit: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, daruri pline de harul Preasfintei Treimi ce sunt prezente în viaţa şi lucrarea pastorală jertfelnică și rodnică a Preasfinţiei Voastre, dăruindu-Vă mereu ajutor şi rod binecuvântat.

Cu aleasă considerațiune, în această zi specială, Îl rugăm pe Mântuitorul Iisus Hristos, „Păstorul Cel Bun” (Ioan 10, 11), „Arhiereul mărturisirii noastre” (Evrei 3, 1) și Dăruitorul cel sfânt al vieții şi al tuturor binefacerilor, să Vă dăruiască sănătate, belșug de bucurii sfinte, tărie duhovnicească, inspiraţie în cuvântul predicatorial şi multă putere în slujirea arhierească, ca să slujiți „cu timp şi fără timp” Bisericii lui Hristos și bine-credinciosului ei popor întru mulți şi binecuvântați ani!

 

Cu frăţească dragoste în Hristos Domnul,

SILUAN,

Episcop de Orhei,

Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove,

Egumen al Sfintei Mănăstiri Curchi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *