Mesajul de condoleanţe al stareţului mănăstirii Curchi, Arhimandritul Siluan, adresat ÎPS Mitropolit Vladimir

Înalt Preasfinţite Stăpâne,

Mutarea la cele veşnice a tatălui Înalt Preasfinţiei Voastre, Vasile CANTAREAN, cel îndelungat în zile, am primit-o cu multă durere în suflet. Moartea şi Învierea Domnului nostru Iisus Hristos arată calea spre adevăr şi viaţa veşnică.

Cu această încredinţare, suntem alături în aceste zile de Înalt Preasfinţia Voastră, când vă despărţiţi de vrednicul de pomenire şi iubitul părinte.

În acelaşi timp,  cu toţii ne vom ruga fierbinte pentru odihna fericitului său suflet în latura celor vii, împreună cu drepţii.

Rugăm pe Hristos, Domnul cel Înviat din morţi, să odihnească sufletul robului Său împreună cu drepţii, să mângâie îndurerata familie şi pe toţi cei care azi sunt întristaţi de această plecare dintre noi a robului lui Dumnezeu VASILE.

Veşnica lui pomenire din neam în neam!

Cu sincere condoleanţe,

Arhimandrit SILUAN (Şalaru), stareţ al mănăstirii Curchi, Preşedintele Departamentului Mitropolitan Mănăstiri şi Viaţă Monahală, Blagocin de Orhei, obştea sfintei mănăstiri, cinul monahal din cuprinsul ţării şi Protopopiatul de Orhei

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *